Güzellik salonları

Her cilt tipine iyi gelecek bakım önerileri

Her cilt tipine iyi gelecek bakım önerileri. Her cilt tipinin kendine has özellikleri, sorunları ve bu sorunların kendine özel çözümleri vardır. Bir cilt 25 yaşına kadar kendi kendini yenilemektedir. 25 yaşından sonra cildimiz kendini doğal olarak yenilemeyi bırakır ve dış müdahalelere ihtiyaç duyar. Bu açıdan her cilt için uygun cilt bakımı yapılmalı ve cildin ihtiyaçları göz ardı edilmemelidir. Vücudumuz su ve yemeğe nasıl ihtiyaç duyuyorsa cildimizin de kendine has farklı ihtiyaçları vardır. 

Herkes cildinin bakımı için bazı girişimlerde bulunur, bu girişimler bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde olabilir. Cilt hakkında bilgi sahibi olarak, cildimizin ne tür bir bakıma ihtiyacı olduğunu öğrenip yaptığımız bir cilt bakımı tabii ki bilgisizce yapılan bir bakımdan daha sağlıklı ve etkili olacaktır. Evde kendi başınıza da yapabileceğiniz cilt bakımınızı güzellik salonlarında da yaptırmayı tercih edebilirsiniz.

Cildi yıpratan ve yaşlandıran faktörler nelerdir?

Cilt çevresel, fiziksel ve psikolojik sebeplerden dolayı zamanla canlılığını kaybetmektedir. Hava kirliliği, hormonal düzensizlikler, sigara, alkol tüketimi, sağlıksız beslenme, stres, su kirliliği, hormon bozukluğu, uyku düzensizliği ve güneşin UV ışını zararlı etkileri sonucu ciltte zamanla yıpranma ve yaşlanma belirtileri ortaya çıkar. Adana gibi sıcak yerlerde yaşayanlar özellikle cilt bakımını ihmal etmemeli, güneş kremi ve şapka ile güneşten korunmalıdır. Hassas, kuru, karma, yağlı, lekeli, normal, olgun cilt tiplerinden hangisine sahip olursanız olun düzenli aralıklarla cilt bakımı yaptırmanız cildiniz için büyük önem taşır.

Kuru ciltlerin özellikleri ve uygulaması gereken bakımlar

Cildiniz güneşten etkilenerek kuruyacak ve neme ihtiyaç duyacaktır. Kuru cilde sahipseniz Adana’da yaşamanın bir parçası olarak gözlük, şapka gibi aksesuarlar takarak, güneş kremiyle dışarı çıkılması gerektiğini biliyorsunuzdur. Kuru cilt, sıcak ve nemli havada daha çok kuruyarak bakıma ve neme ihtiyaç duyar bir hale gelir. Aşırı kuruyan ve bakım yapılmayan cilt zamanla çatlayıp pul pul dökülecek, kızarıp soyulacaktır. Kuru ciltler; aloe vera, avokado, bal, süt ve zeytinyağlı maskeleri tercih edebilirler. Sabah ve akşam günde 2 defa yüzünüzü kayısı, kakao, kara üzüm ya da kantaron sabunu ile yıkamanız cildinize iyi gelecektir. 

Karma ciltler nasıldır ve hangi bakımları uygulamalıdır?

Karma bir cildiniz varsa sabah uyandığınızda yanaklarınızın kuru, t bölgenizin ise yağlı olduğunu görmeniz normaldir. En zor bakım, karma cilt bakımıdır çünkü hem yağlı hem kuru cilt bakımının birlikte uygulanması gereken bir cilt tipidir. Cildimizin alın, burun ve çene kısmı t bölgesidir. Cildinizin hangi cilt tipi olduğunu ve günlük cilt bakımında hangi ürünleri kullanacağınızı bilmiyorsanız şiddetle bir uzmana danışmanızı öneririz. Karma ciltler; badem yağlı, yulaflı, elmalı, muzlu ve avokadolu maskeleri tercih edebilirler. Günde 2 kez yüzünüzü gül, lavanta, portakal, nar ya da karpuz sabunu ile yıkayabilirsiniz. 

Yağlı ciltler için uygun bakım nasıl olmalıdır?

Yağlı cilt tipine sahip olanlar düzenli aralıklarla bakım yapmadıkları takdirde, ciltteki gözeneklerinin içinin dolduğunu, komedon, sivilce ve siyah noktaların arttığını, aşırı parlamaların ortaya çıktığını göreceklerdir. Yağlı ciltte önemli olan derinin yağ salgısını dengelemek ve uygun bir düzende tutmaktır. Yüz yıkama jelleriyle günde iki defa sabah ve akşam yüzünüzü yıkamanız yeterlidir. Yüzünüz için satın aldığınız makyaj ve bakım ürünlerini dikkatli seçmelisiniz, yağlı cildiniz için uygun ürünleri almalısınız. 

Yağlı ciltler; gözenek sıkılaştırıcı, amber, gül, çay ağacı yağı ve yeşil çay yapraklı maskeri tercih edebilirler. Biberiye, portakal yağı, ballı, limonlu, tarçın yağlı sabunlar yağlı cilt tipine iyi gelecek yüz sabunlarıdır. Sivilce, komedon, akne izleri fazla olanlar ‘’radyo frekans cihazı’’ tedavisini güzellik salonlarında yaptırabilirler. Yağlı cilt bakım ürünlerinden hangisini satın alacağınızı bilmiyorsanız bir uzman desteğinden yararlanabilirsiniz. 

Normal cilt tiplerinin günlük bakım rutini

Normal cilt tipi; cildindeki nem ve yağ oranı dengeli olan, cilt gözenekleri kapalı, pürüzsüz, şeffaf bir görünümde olan cilttir. Normal ciltler; seyrek bir şekilde parlama, kuruluk, t bölgesinde gözeneklerin çıkması ve hassasiyet durumlarıyla çok nadir karşılaşan ciltlerdir. 10 günde bir peeling yapmak yeterlidir, fazlasını yaparsanız cildiniz kurur ve cilt tipiniz değişebilir. Zeytinyağlı, avokadolu ve aloe veralı sabunlar normal cilde iyi gelecektir. Normal ciltler; badem yağlı ya da ballı maskeleri uygulayabilirler. 

Olgun ciltlere uygun bakım nasıl yapılmalıdır?

Olgun ciltler, 40 yaş ve üstündeki ciltlerdir. Yaşımız ilerledikçe derimiz incelmeye ve hassaslaşmaya başlar. 40 yaş ve üstünde olanlar ciltlerine özel bir bakım uygulamalıdırlar. Menopoz sonrasında cilt incelmesi artmaya başlar ve kırışıklıklar bununla beraber çoğalır. Uygun bakım ve ürünlerle bunların önüne geçilebilir. Adana’da yaşayanlar UV radyasyonuna maruz kalarak güneşin zararlı etkilerinden dolayı ciltlerinde erken yaşlanma ile karşılaşabilirler. Bunun için, gerekli krem ve ürünler uygulanarak her zaman genç ve güzel bir görünüme kavuşabilirsiniz. Doğal yağlardan yapılan nemlendirme özelliği yüksek krem, sabun ve maskeleri cildiniz için tercih edebilirsiniz.

Hassas ciltli olanlara iyi gelecek bakım tüyoları

Çevremizde bebek teni gibi çok nazik olan cilde sahip olanlar vardır. İşte bu cilde sahip olanlar hassas ciltlilerdir. Cilt bizi dış etkenlerden koruyan bir zırh gibidir. Ancak hassas cilde sahip olanların daha güçlü bir zırh oluşturabilmeleri gerekir. Diğer cilt tiplerine göre daha nazik bir ciltleri olduğundan hassas ciltliler, zırhlarını daha çok sağlamlaştırmalıdır. Böylece cildin dayanma kapasitesi de artış gösterecektir. Cilt bakımı ürünlerini alırken parfümsüz olanları tercih etmelisiniz. Düzenli olarak güneş kremi kullanmalı, alerjik bir durumunuz varsa dikkat etmelisiniz. İçinde bal, süt, hindistan cevizi yağı olan maskeleri; papatya, tarçın, defne sabunlarını tercih edebilirsiniz.

Lekeli ciltlerin özellikleri nedir ve bakım uygulamaları nasıl olmalıdır?

Lekeli cilt, melaninin çok üretilmesinden kaynaklı oluşmaktadır. Saçlarımıza, gözlerimize ve cildimize renk veren maddeye ‘’melanin’’ denilmektedir. Melanin maddesinden kaynaklı olarak koyu renk lekeleri ciltte oluşur. Bu lekeler nadiren risk kategorisine girer ancak çoğu zaman kişinin psikolojisini kötü etkileyen lekelerdir. Bu sebeple koyu cilt lekelerinden kurtulmak isteriz. Lekelerin ciltte çıkmasının birçok sebebi vardır ama en büyük özelliğinin güneş ışınları olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden güneş kremi olmadan Adana sıcağında dışarı çıkmak kötü leke görüntüsüne sebebiyet verir. Keçi sütü sabunu ya da maskesini lekeli ciltler için önerebiliriz.

Doğal cilt bakımı ile cildi yenilemek

Doğal cilt bakımı son zamanlarda çok tercih edilen ve tamamı doğal ürünlerle yaptırılan bir cilt bakımı uygulamasıdır. Her markanın her cilt tipine uygun maske, krem, sabun gibi bakım ürünleri satılmaktadır. Bu tarz bakımları isterseniz bir uzman desteğiyle yaptırabilir, isterseniz araştırıp bilgi alarak kendi evinizde yapabilirsiniz. Doğal cilt bakımlarında kullanılan ürünlerde; argan yağı, üzüm çekirdeği yağı, havuç tohumu, kuşburnu yağı, avokado yağı ve tohum yağları gibi doğal ürünler bulunmaktadır. Komedon, akne ve sivilceli ciltler için yapılması gereken bir bakımdır diyebiliriz. 

Aloe vera maskeleri ile cilt bakımı yapmak

Günümüz teknolojisinde kozmetik dünyasındaki çözümlerin bu kadar çok çeşitlenmesi beraberinde birçok seçeneği getirmektedir. Doğanın mucizelerinden biri olan aloe vera bitkisinin kullanılması ile hazırlanan maskelerle cildinize uygun bakımı yapabilirsiniz. Özellikle Adana’nın yılın her günü güneşli olduğunu düşünürsek, ciltte güneş lekesi ve aşırı kurumanın cildi oldukça yıprattığını söyleyebiliriz. Güneş lekesi ve cilt kurumasına en iyi gelen maskelerden biri aloe vera maskeleridir. Aloe vera maskelerini her cilt tipine uygun ürünü seçerek yapmanız daha etkili olacaktır. 

Aloe vera maskeleriyle her cilde farklı bir bakım

Her cildin ihtiyacı ve sorunu farklı olduğundan kullanacağınız aloe vera maskesini seçerken kendi cilt yapınızı dikkate alarak maskenizi seçmelisiniz. Yağlı ve akneli ciltler için aloe vera maskesi, kuru cilt, kırışıklık önleyen, ciltteki renk farklılıklarını gideren, yorgun olan cilt, hassas cilt, sivilceli, olgun ciltlere özel aloe vera maske çeşitleri bulunmaktadır. 15 ya da 20 günde 1 yaptıracağınız bu maske bakımını isterseniz evde kendinizde yapabilirsiniz. Cilde parlaklık veren, ciltteki ph dengesini düzelten, cildin hücresini koruyup, kolajen miktarını arttıran, güneş lekelerine çok iyi gelen bu aloe vera maskelerini kesinlikle denemelisiniz.

Her cilt tipine iyi gelen bir bakım ‘’Hydrafacial bakımı’’

Her cilt taze ve canlı bir görünümde doğar, zor olan bunu kalıcı olarak devam ettirmektir. Hydrafacial bakımının her cilt tipine uygun bir bakım olduğunu ve güzellik salonlarında yaptırılan popüler işlemlerden biri olduğunu söylemeliyiz. Hydrafacial bakımı, kırmızı ve mavi ışık sistemleri ile yaptırılan genellikle ayda 1 kez yaptırılması yeterli olan bir bakımdır. En etkili cilt bakımlarından biri olan hydrafacial uygulaması; cilt nemsizliği, t bölgesinin aşırı parlaklığı, yağ dengesi bozulan cildin onarılması ve siyah nokta, komedon, sivilce gibi cilt problemlerinin tedavisinde kullanılan bir işlemdir.

Her cilt tipi için altın değerinde bakım tüyoları

Kuru, hassas, karma, olgun, yağlı, lekeli, normal cilt tiplerinden hangisine sahip olursanız olun ortak uygulanan ve bilinmesi gereken bazı ipuçlarından bahsedelim. Her cilt tipi için bilinmesi çok gerekli olan bu altın değerindeki cilt bakımı tüyoları şunlardır:

Cildinizi önce temizleyip sonra yüz maskesini uygulamaya özen gösterin. Cilt tipinizi bilmiyorsanız önce bir güzellik salonunda analiz yaptırın sonra cilt yapınıza uygun ürünler kullanın. Kil maskesi her cilt tipi için kurtarıcı bir bakımdır. Yatmadan önce cildinizi temizleyip, nemlendirerek uyuyun. Cilt tipinize uygun bir güneş kremini kullanmaya dikkat edin. 

Her maddenin fazlası zarardır ve ürün kullanırken denge çok önemlidir. Kullandığınız cilt bakımı ürünlerini uygun olarak, zamanını düzenli bir şekilde ayarlayarak kullanın. 15 günde 1 uygulanacak bir yüz maskesini 2 günde bir uygularsanız cilt yapınızı bozarsınız. Makyaj ürünlerinde cildinize uygun ve zarar vermeyecek malzemeleri kullanın. 

Yüzünüzü sabah ve akşam günde 2 defa cilt tipinize uygun bir sabunla yıkamanız yeterlidir. Uzmanların, yüzü günde 2 kez yıkamanın yeterli olduğunu ve daha fazla yıkamakla cilt dengesinin bozulacağını söylediğini sıkça duymuşsunuzdur. Herkes cildine uygun bir sabun, nemlendirici, maske, doğal gül suyu satın almalı ve bu muhteşem dörtlüyü kullanmayı ihmal etmemelidir. Cilt bakımı hakkında a’dan z’ye bilgi almak istediğiniz herhangi bir konu hakkında daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak isterseniz adana güzellik salonumuzdan bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Adana Güzellik

Adana Güzellik güzellik adına her şey bu sitede. Protez tırnak çeşitleri, bay ve bayan lazer epilasyon, cilt bakımı kalıcı makyaj ve daha fazlası için sitemizden bilgi alabilirsiniz. Güncel fiyat ve kampanyalarımız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu