Güzellik salonları

Kış ayları için cilde iyi gelecek fikirler

Kış ayları için cilde iyi gelecek fikirler. Cildimiz, her mevsimin özelliğine göre farklı bir bakıma ihtiyaç duyar. Hassas, kuru, karma, yağlı, lekeli, olgun, normal cilt tiplerinden hangisine sahip olursanız olun cildinizi nasıl yaz ayı için hazırlıyorsanız kış ayı için de hazırlamalısınız. Yaz ayı gelmeden güneş kremi alarak nasıl sıcak hava için cilt hazırlıkları yapıyorsak kış soğuğu için de yapmamız gereken bazı hazırlıklar vardır. Cildi nemlendirecek, soğuğa karşı koruyacak, onaracak tüm bakım ürünlerini, cilt tipimize uygun olarak almalı ve kış ayına hazırlığımızı tamamlamalıyız.

Havuz ve güneş keyfi sonrası cildinizi kışa hazırlayın

Yaz ayında bol bol denize ya da havuza girerek güneşin altında saatlerce keyif yaptınız ve tatilinizi bitirdiniz. Kış ayı gelmek üzere ve güneşe elveda dediniz. Deniz sonrası gözenekleriniz tıkanabilir, cilt sorunları çıkabilir ya da akne, komedon ve sivilceleriniz artabilir. Bu durumlar biraz da suyun kirli olmasıyla ilgilidir. Deniz ya da havuz suyu çok temiz olan yerlerde bile binlerce kişinin o havuzda yüzdüğünü düşünürsek nadiren de olsa bu sorunlarla karşılaşabiliyoruz. Güneş sonrası cilt tonunda değişiklikler olabiliyor ve kışa gelirken cilt tonunu düzenleyici onarıcı kremler kullanarak cilt tonunuzu eşit hale getirebilirsiniz. 

Yağlı ciltlerin kış ayına hazırlanma süreci

Yağlı bir cildiniz varsa yağ içermeyen bir nemlendiriciyi kış aylarında tercih etmelisiniz. Özellikle e vitamini bakım kremleri yağlı ciltlere soğukta iyi gelecektir. Tonik ve temizleyici ürünleri de cilt yapınıza uygun almalı, bu ürünlerin su bazlı olmalarına da özen göstermelisiniz. Aslında yağlı ciltlerin her mevsimde su bazlı ürünler kullanması ciltlerine faydalıdır. Yağlı bir cilt, jel ile sabah ve akşam yüzünü yıkadıktan sonra soğuktan korunması için nemlendiricisini mutlaka sürmelidir. Vazelin kullanmayın, bolca su tüketin ve yumuşak yapıda pamuklu bir havluyu tercih edin. 

Kuru cildinizi kışın soğuk rüzgarlardan koruyun

Kuru cilt, sıcak havaların gitmesiyle vücut ısısını azaltmaya başlar. Kuru cildin yağ bezeleri kışın daha yavaş çalışır. Bu durum, cildin daha çok besine ve neme ihtiyaç duymasıyla sonuçlanır. Cilt, bakım görmezse iyileşemez ve kuruyup, pullanıp soyulmaya, kızarmaya ve kaşınmaya başlar. Cildimizi kışın soğuk ve sert rüzgârlarına karşı cilt tipimize uygun bakım ürünleriyle desteklememiz gerekir. Nemlendiricisi yoğun olan kremler, doğal yağlardan yapılmış sabunlar, jeller ile cildimizi canlandırabilir, soğuğun bize teğet geçmesini sağlayabiliriz. 

Sabun bileşeni olmayan içinde doğal maddelerin olduğu sabunları kuru ciltliler kullanmalıdır. Toniklerinizde alkolün olmaması önemlidir. Her duş sonrası mutlaka cildinizi nemlendirin. Kuru ciltliler düzenli bir şekilde peeling yapmalı, sonrasında uygun kremler ile ciltlerini güçlendirmeliler. Tüm bu kış ayına hazırlık uygulamalarını yapıyor, cildinizi her gün nemlendirdiğiniz halde cildinizde pullanma, kaşınma, kızarıklık, aşırı kuruma ile karşılaşıyorsanız bir uzman desteğinden en kısa zamanda yardım almanızı öneririz. 

Olgun ciltlerin soğuk havaya karşı alacağı önlemler

Olgun cilt, 40 yaş ve üstü olduğundan soğuğa karşı oldukça korumasız bir yapıdadır. Kışın, vücut ısısını kaybeder, kan dolaşımı yavaşlayarak cilde gerekli vitaminlerin cildi alması zorlaşır. Kışın cilt bakımına önem vermezsek sarkmalar artar, çatlamalar oluşur ve kırışıklık izleri daha çok derinleşmeye başlar. Kremli ve yağlı sabunlar ile kışın cildimizi güçlendirmeliyiz. Olgun cilt, akşam yatmadan önce mutlaka cildindeki makyajı temizlemeli, cildini iyice nemlendirip öyle yatmalıdır. Cilt uykuda kendini yeniler ve cildi kremleyip yatmak olgun ciltler için oldukça önemlidir. 

Karma ciltlerin kış ayına gelmeden önce yapması gerekenler

Karma cildi olanlar ciltlerine bakım yapmanın ne kadar zor olduğunu bilirler. Yanakların kuru cilt, t bölgesinin yağlı cilt olması her iki cilt tipi özelliğine sahip olmak ve bakım yapmak gerçekten zordur. Kış aylarında her yerde klima ve kombinin de açık kalması cilt kuruluğuna olumsuz etki yapan sebeplerdendir. Kışın yanaklarınız fazla kuruyacak, t bölgeniz yağlı kalacaktır. Bu yüzden cildinizi yağlandırmayıp nemlendirecek cilt bakımı ürünlerini tercih etmelisiniz. Su bazlı cilt temizleyicileri, kil maskesi ve sonrasında iyi bir nemlendirme, yanakların yağlı kremlerle desteklenmesi de karma ciltlere önereceğimiz birkaç ipucu olsun.

Normal ciltlerin uygulayacağı kış ayı cilt bakımı 

Normal bir tene sahipseniz şanslısınız demektir. Yağ salgınız, gözenek genişliğiniz ve akneleriniz nadiren varsa bu normal cilt tipine sahip olduğunuzu gösterir. Tek sorununuz kışın, cildinizin fazla kuruması olacaktır. Ciltteki mineral, antioksidan, protein, besleyici madde ve vitaminler dengede olduğundan normal ciltliler biraz dikkat ederek, ufak cilt bakımlarıyla ciltlerini koruyabilirler. Nem dengenizi koruyacak bakım ürünleri cildinize çok iyi gelecektir. Bolca su tüketmeyi de ihmal etmeyin.

Kış ayına cildi hazırlamak için ipuçları

Kış ayında cildimizi nasıl soğuğa dayanıklı bir hale getirebiliriz? Cilt derisi soğuktan etkilenir ve korunmazsa rüzgâr ve kış havası ciltte kırışıklıkların çıkmasına, cildin yıpranmasına ve kurumasına yol açar. Kış ayına cildimizi hazırlarken dikkat edeceğimiz bazı ipuçları vardır. Bunlardan ilki, sağlıklı beslenmemiz ve sigara gibi zararlı hiçbir ürünü kullanmamamızdır. Vücudun kışın sağlıklı beslenmeye olan ihtiyacı artar. Kuruyemiş, sebze, meyve tüketimini arttırarak vücudunuzun bünyesini güçlendirebilirsiniz.

Cildin yağ dengesini korumaya yardımcı protein ağırlıklı beslenmeye özen gösterin. Kolajenin kırışıklıkları azalttığını bilerek, a vitamini besin tüketimine ağırlık verebiliriz. Gün içinde 2 litre su tüketmeye dikkat edin. Makyajınızı temizlerken yumuşak bir pamuk ve doğal bir tonik kullanın. Ölü hücrelerden kurtulmak, cildi yenilemek için peeling yapın. Peeling yaptıktan sonra dışarı çıkmayın. Soğuk hava, peeling sonrasında cilde çok zarar verir. 

Vücut ve yüz kremi için en az 2 krem bulundurun. Kışın cildinizi fazla nemlendirdiğinizden sadece 1 ürünle yetinmeyin. Farklı özellikteki avokadolu, hindistan cevizi yağlı ve zeytinyağlı kremlerden ikisini bakım ürünlerinizde bulundurarak farklı ürünleri de deneyin. Kış için güneş koruyucusu kullanın. Çantanızda elleriniz için mutlaka bir ufak krem bulundurun. Parfüm kullandığınızda cildinize değil kıyafetinize parfümü uygulayın. 

Kış aylarında duş jeli kullanmak yerine duş yağını ya da kremini tercih edebilirsiniz. Duş sonrası kesinlikle cilt nemlendirilmelidir, bunu unutmayın, bu kış ayının en önemli kuralıdır. Peelingleri unutmayın, soğukta dudaklarınız için koruyucular kullanın. Soğukta asla dudaklarınızın kabuklarını çıkartıp yemeyin. 

Yüz, boyun, dekolte bölgesine ayrı; vücudunuza ayrı; ellerinize ayrı bir krem uygularsanız daha iyi olacaktır. Ayrıca topuk, diz ve dirsek bölgesine de vazelin uygulayarak kış havasından korunabilirsiniz. Cildinize kışın hangi ürünleri kullanacağınızı bilmiyorsanız ve cildinizi kışa hazırlamak hakkında sorularınız varsa adana güzellik salonumuzdan bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Adana Güzellik

Adana Güzellik güzellik adına her şey bu sitede. Protez tırnak çeşitleri, bay ve bayan lazer epilasyon, cilt bakımı kalıcı makyaj ve daha fazlası için sitemizden bilgi alabilirsiniz. Güncel fiyat ve kampanyalarımız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu