Güzellik salonları

Saç için keratin vitamini bakımının uygulanması

Saç için keratin vitamini bakımının uygulanması. Saç yapısı gereği aşınmaya, yıpranmaya ve kopmaya meyillidir. Düzenli saç bakımının uygulanması bu açıdan büyük bir önem kazanır. Saçların temel yapı maddesi ‘’keratin’’ adını verdiğimiz bir vitaminden oluşmaktadır. Saçlarımızı maşa, fön makinesi, saç düzleştiricisi ve boya ile hassas bir yapıya getiririz. Yani bu işlemler sonrasında saç zamanla temel keratin dokusunda bazı aşınma ve yıpranmalara maruz kalır. Saçlar, dolgunluğunu kaybeder, kurur, nem oranı azalır ve şekil alması zor bir hale gelir. 

Saçın kuruması ve canlılığını kaybetmesi, keratin dokusundaki yıpranmalardan dolayı oluşur. Yani bir saçın parlak, canlı ve ışıl ışıl olması saç dokumuzdaki keratin vitamini ile doğrudan orantılı bir durumdadır. İşte bu sebeplerden dolayı, keratin bakımı saça uygulanır ve keratin yapısının onarımı sağlanmış olur. Saçımız için keratin nasıl bu kadar çok önemliyse, saçlarımıza mutlaka yaptırmamız gereken  ‘’keratin bakımı’’ işleminin de bir uzman eşliğinde yaptırılması bir o kadar önemlidir. 

Keratin hakkında a’dan z’ye merak edilenler

Saçımızın ana birleşenlerinden birisi de keratindir. Cilt, diş, tırnak ve saç için keratin çok önemli bir vitamindir. Keratin dokusuna zarar gelmesi halinde bazı olumsuzluklarla karşılaşırız. İşte keratini bu kadar çok önemli hale getiren olay da budur. Keratin saçın elektriklenmesini, yıpranmasını, kopmasını engeller. Saçların cansızlaşması ve yıpranmasının birçok sebebi olabilir. Ancak şunu unutmamalıyız ki en büyük sebebi, keratin vitamininin azalmasıdır.

Saçların temel yapı taşı en değerli özelliği olan keratin, bakım olarak saçlara uygulandığında eski özlediğiniz dolgun ve sağlıklı saçlarınıza hemen kavuşabileceksiniz. Güneşin UV ışınlarının zararlı etkisi sonucu da saçlarımızdaki keratinin azalacağını düşünürsek, Adana sıcağında yaşayanların saçlarına keratin bakım uygulamasını yaptırmalarının ne kadar önemli olduğunu anlarız. Keratin bakımını saçlarınıza uyguladığınızda bir saç kalkanı oluşturarak saçlarınızı koruyabileceksiniz. 

Keratin bakımının saça sağladığı yararlar nelerdir?

Keratin yapısının saç için ne kadar çok önemli olduğunu ve keratin eksikliğinden dolayı saç dökülmesi ve yıpranması ile karşılaşacağımızı ilk olarak bilmemiz gerekiyor. Keratin maddesi eksikse saç dökülür ve cansız bir hale gelir. O halde saçlarımıza uygulayacağımız keratin bakımı saçımıza ne gibi yararlar sağlayacak sorusu aklımıza geliyor. Keratin bakımının saça sağladığı yararlar şunlardır:

Cildin en dış katmanında yer alan keratin vitaminleri, saçın temel bir ihtiyacı olup, keratin bakımını saça uyguladığımızda saç gözeneklerinde iyileşmeler görürüz. Saç köklerinin güçlenmesi, onarılması, sağlıklı bir görünüme kavuşması keratin bakımı ile sağlanır. Saçın dış bölgesinde adeta bir kalkan yaratmış oluruz. Saç yüzeyi ve saç tellerinde canlanma olur. Genç bir saç yapısına sahip olarak, saçlarımızın kolayca uzamasını da sağlarız.

Keratinli saç maskelerini ve bakım kremlerini her kozmetik markasında bulmak mümkün. Keratinli bakımın diğer bakımlara göre en büyük avantajı, hem doğal olması hem de saç diplerine en iyi nüfuz eden madde olmasıdır. Derinlemesine ve köklere inerek yaptıracağınız keratin bakımıyla esnek, kolay şekil alan, dolgulu saçlara kolayca ulaşabilirsiniz. Güzellik salonunda uzman eşliğiyle yaptıracağınız keratin botoks uygulamasıyla bakımlı, güzel saçlar sizi bekliyor. 

Keratin bakımının saça olumsuz bir etkisi var mıdır?

Keratin bakımının çok önemli olduğunundan bahsetmiştik. Eğer saçımıza düzenli aralıklarla keratin bakımı uygulamak yerine sıkça keratin bakımı yaparsak saçlarımızda yıpranma ve hasar oluşacaktır. Her maddenin fazlası zarardır, bunu çok iyi biliyoruz. Bu durum keratin vitamini için de böyledir. Güzellik uzmanınıza danışarak ne zaman, hangi aralıklarda keratin bakımını yaptıracağınızı öğrenebilirsiniz. Keratin bakımından sonra saça röfle ya da perma gibi işlemler uygulamanız saçınızı yıpratacaktır.

Aşırı derecede saçınızı boyuyorsanız keratin maskesi saçınızda kurutucu bir etki yaratabilir. Bu durumda ümitsizliğe kapılmanıza gerek yok, bir uzmana danışarak gerekli ürünleri kullandığınız sürece hem saçınızı boyayabilir hem de keratin bakımını yaptırabilirsiniz. Keratin maddesini saçınıza uyguladığınızda keskin bir koku ile karşılaşacaksınız. Deneyimli kişilere saç bakımınızı yaptırarak, bulunduğunuz yerinde havalandırılmış olmasına dikkat ettiğiniz sürece kokusu sizi olumsuz etkilemeyecektir.

Keratin bakımı dışında saça hangi maskeler iyi gelir?

Dalgalı, kıvırcık, düz saçlar vardır ve her saç tipi farklı özelliktedir. Ancak keratinli saç maskeleri her saça iyi gelen bir maskedir ve temel bir saç ihtiyacıdır. Bunun dışında düz saçlılara ballı saç maskesi, kıvırcık saçlılara avokadolu saç maskesi, dalgalı saçlara argan yağı maskesini önerebiliriz. Badem yağlı, zeytinyağlı, hindistan cevizi yağlı, sütlü, üzüm çekirdeği yağlı, shea yağlı, macadamia yağlı gibi birçok saç maskesini kullanabilirsiniz. Bu bitkisel yağlardan yapılmış doğal saç bakımı maskeleri saçınıza çok iyi gelecektir. Keratin bakımı temel saç bakımıdır, diğer saç maskeleri ise ek takviye bakımı olarak düşünülebilir.

Saç bakımında dikkat edilecek diğer önemli hususlar nelerdir?

Saçın en önemli maddesi keratin vitaminidir. Keratin bakımının temel bir bakım, diğer maskelerinse ek bir destek bakımı olduğundan bahsetmiştik. Bunlar dışında saçlarımızda dikkat edeceğimiz diğer hususlara değinelim. Saçlarımızı çok sıcak suyla yıkamamalıyız, hafif ılık ya da soğuk su ile yıkamalıyız, haftada en az 2 defa saçlarımızı şampuanlamalıyız. Maşa, saç düzleştiricisi ve fön makinesini zorunlu olmadıkça kullanmamayı tercih etmeliyiz. 

Saçlarımız ıslakken pamuklu bir havluyla hafifçe kurutmalıyız. Saçlarımıza ısı makineleri ile işlem uygularsak ısıya karşı saçı koruyucu saç kremlerini kullanmalıyız. Boyalı saçlarımız varsa uygun ürünleri seçmeliyiz. Saç özelliğimize uygun bir şampuan, saç kremi, saç köpüğü, tarak, saç maskesi kullanmalıyız. 15 – 20 günde bir saça kil maskesi uygulayabiliriz. Saç bakımının en önemli hamlesini unutmamalı, saça uygun ürünü kullanarak her an sağlıklı saçlara sahip olacağımızı da her zaman hatırlamalıyız. 

Keratin eksikliği neyden oluşur, keratin vitaminini hangi besinlerden alabiliriz?

Güçlü ve ışıl ışıl saçlara sahip olmamızı sağlayan keratin vitamini aslında zaten vücudumuzda olan bir proteindir. Ancak çevresel faktör, güneşin UV ışını zararlı etkisi, saç düzleştiricisi gibi ısı kaynaklı makineler, kimyasal boyalar, hava kirliliği, sigara, hormon düzensizliği, yediğimiz ve içtiğimiz zararlı besinlerden dolayı keratin eksikliği sonradan oluşabilir.  Aldığımız gıda takviyeleriyle keratin proteini alabilir, keratin onarımı yapabiliriz. Ayrıca keratinli gıdalar ile saçlarımızı uzatmamız da mümkündür.

Kırmızı et, beyaz et, yumurta, süt, karnabahar, ıspanak, patates, kabak, tam tahıllı gıdalar, lifli gıdaları sıkça tüketerek vücuttaki keratin proteini ihtiyacımızı yeterince karşılayabiliriz. Keratinli bu besinleri tüketerek saçlarımızın kökten uca güçlü bir şekilde beslenmesi, uzaması ve canlanmasına yardımcı olabiliriz. Keratinli saç bakımı yaptırmak ve saç bakımı hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak, uzman kadromuzdan destek almak isterseniz adana güzellik salonumuzdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Adana Güzellik

Adana Güzellik güzellik adına her şey bu sitede. Protez tırnak çeşitleri, bay ve bayan lazer epilasyon, cilt bakımı kalıcı makyaj ve daha fazlası için sitemizden bilgi alabilirsiniz. Güncel fiyat ve kampanyalarımız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu