Adana cilt bakımıGüzellik salonları

Güçlü canlı dolgun sağlıklı saçlara kavuşmak artık çok kolay

Güçlü canlı dolgun sağlıklı saçlara kavuşmak artık çok kolay. Herkesin farklı bir saç tipi ve özelliği vardır. Saçımıza nasıl bakım yapmalıyız sorusu kafamızın köşesinde her zaman duran sorulardandır. Sağlıklı bir vücudun ve üzerimizdeki kıyafetin en önemli tamamlayıcı unsuru tabii ki saçlarımızdır. Özellikle de Adana gibi çok sıcak yerlerde yaşayanlar, güneş ışınlarının zararlı etkisi sebebiyle düzenli saç bakımını ihmal etmemeliler. Her hava şartının saçlarımızı belirli bir oranda yıprattığını ve bir bakım gerektirdiğini unutmamalıyız.

Saçları yıpratan ve cansızlaştıran faktörler nelerdir?

Hava değişimi, genetik faktörler, güneş ışınına saatlerce maruz kalmak, yağmur, yediğimiz ve içtiğimiz sağlıksız her besin, stres, çevresel faktörler, yanlış saç bakımı malzemeleriyle saça bakım yapmak gibi birçok faktör saçlarımızı kötü etkilemektedir. Güneş ışınları özellikle saçı çok kurutmakta ve yıpratmaktadır. Bu durumda yapılacak en önemli hareket, saçımıza gereken doğru bakımı uygulamaktır. Düzenli saç bakımı ile güçlü, canlı, dolgun, sağlıklı saçlara kavuşmak artık çok kolay.

Her saç tipine ayrı bir bakım şart mıdır?

Yağlı, kuru, ince telli, kalın telli, normal saçlar gibi birçok özellikte saç tipi vardır. Boyalı, kınalı, boyasız, uzun, kısa gibi saç özellikleri de mevcuttur. Ayrıca kıvırcık, dalgalı ya da düz saç olarak da saç tiplerini ayırabiliriz. Bu kadar çok çeşitlilikte saçın olduğunu düşünürsek saçı kıvırcık ve yağlı olan biriyle saçı düz, boyalı ve kalın telli olan birinin aynı saç bakım rutinine sahip olmasını bekleyemeyiz. Her saç kendine özel bir bakımı hakeder. Doğru saç bakımını yaptırmak çok önemlidir. Saçımıza doğru ve etkili bakımı yapmak zor değil, isteyen evde kendi bakımını isteyen bir güzellik salonunda saç bakımını düzenli olarak yaptırabilir. 

Kıvırcık saçların uygulayacağı saç bakımı önerileri

Kıvır kıvır saçlara sahip olanlar şunu çok iyi bilirler ki saçları her zaman kontrol altına almak mümkün değildir. Bazen çok sönük olan kıvırcıklar bazen çok kabarmakta ve canlı durmaktadır. Aslında kıvırcık saç bakımı birçok kişiye göre kolay görünsede bakımı vakit alan bir saç tipidir. Saçınızda, saç kurutma makinesini fazla kullanmamanızı ilk olarak önerebiliriz.

Kıvırcık saçları, doğal yoldan ince dokulu bir havlunun arasına alıp hafifçe saçınızı sıkarak kurutmanız saçlarınız için daha iyi olacaktır. Çok gerekliyse saç kurutma makinesini fazla yaklaştırmadan kısacık bir kurutma yapabilirsiniz. Doğru saç bakımını uygularsanız maksimum bir etki sağlayarak saçlarınızın her zaman canlı ve ışıltılı olmasını sağlayabilirsiniz.

Kıvırcık saçlara profesyonel saç bakımı ipuçları

Kıvırcık saçlara sahipseniz ya bir saç köpüğü ya da bir saç kremini mutlaka kullanmanız gerekir. Adana gibi cehennem sıcağının olduğu bir yerde yaşıyorsanız, kıvırcıklarınız güneşten çok zarar görecektir. Güneş ışını kıvırcık saçı kurutur ve cansız bir hale getirir. Her hava koşulunda saçların etkilenmesi normaldir ancak sıcak hava kıvırcık saçı en çok etkileyen havadır. 

Saçınızı haftada üç defa yıkamanız ve her yıkama sonrasında bir saç kremini mutlaka saçınıza uygulamanız gerekir. Buklelerinin canlı kalması için haftada bir saç bakım maskesi uygulamalı ve ahşap saplı, sert kılı olan, geniş aralıklı, kalın fırçalı taraklardan kullanmalısın. Avokado ve hindistan cevizi yağı maskesini kıvırcık saçlılara önerebiliriz. Doğuştan kıvırcık saçlarınız varsa zaten çok şanlısınız demektir. Bu saç bakımı ipuçlarını da uygularsanız saçlarınızın keyfine diyecek kalmaz.

Saçlarınızı yıkarken son durulamada soğuk su ile yıkamanız kıvırcık saçlarınıza daha iyi gelecektir. Sıcak suyu daha çok seviyorsanız suyu hafif ılık bir şekilde saçlarınıza uygulamalısınız. Ayrıca saçlarınızı tarama işlemini banyodan çıkmadan halletmeniz, son defa banyoda geniş aralıkları olan bir fırçalı tarakla saçlarınızı taramanız daha iyi olacaktır. Saç durulaması gerektirmeyen bir saç bakım kremi ya da köpüğü tercih etmeyi de unutmayın. 

Düz saçların yapması gereken saç bakımları

Düz saçlara sahipsen, düzenli de bir bakım uygularsan çok şanslı olursun. Saç özelliğine uygun bir şampuan seçerek, saç bakımına başlamalısın. Doğal saç hacminin kaybolmaması ve saçlarının kabarmayıp, düz kalması için düz saçlara uygun bir şampuan kullanmak oldukça önemlidir. Saçını yıkadıktan sonra saçına uygun bir saç bakım yağı kullanman saçındaki pırıltı ve canlılığın kalıcı olmasını sağlayacaktır. 

Düz saçlara profesyonel saç bakımı önerileri

Düz saçlarınızı her gün yıkamanız saçlarınızı yıpratır, haftada en az iki en çok dört kez saçlarınızı şampuanlamanız yeterli olacaktır. Saçlarının neme ihtiyacı olduğundan banyo sonrası saç bakım yağını ihmal etmemeli ayrıca haftada en az bir kez mutlaka saçına yoğun nem maskesi uygulamalısın. Saç bakım yağı yerine saç kremi de tercih edebilirsin. Haftada bir kez yoğun nem maskesini saçlarına uygularsan saçlarının her zaman ışıldamasını sağlayabilirsin. 

Ballı ve sütlü saç maskesini düz saçlılara önerebiliriz. Düz saçlılara uzmanların her zaman önerdiği en önemli ipucu, saçlarını tarayıp, topuz yaparak yatmalarıdır. Sabah saçlarınızı açtığınızda saçlarınızın canlılığından hiçbir şey kaybetmediğini göreceksiniz. Düz saçların olduğundan tarak konusunda çok şanslısın, istediğin tarağı seçebilirsin. Ama gene de bir fikir isterseniz tahta bir fırça seçmenizi öneririz. 

Dalgalı saçların uygulayacağı saç bakımı uygulamaları

Dalgalı saçlar, kumsal düğünlerinde en çok kullanılan, çekici ve gizemli bir saç modelidir. Ancak doğal saçınız dalgalıysa o zaman avantaj sizde demektir. Herkesin saatlerce uğraştığı dalgalı saçlara doğuştan sahipseniz eğer, saçınıza uygulayacağınız doğru bakım hileleri ile dalgalı saçınızı her zaman kuaförde yaptırmışçasına kullanabilirsiniz. Dalgalı saçların dalgasını ve dolgunluğunu kaybetmemesi için saçlarınıza uygun bir şampuan ve saç kremi kullanmaya özen gösterin.

Dalgalı saçlara profesyonel saç bakımı ipuçları

Hacimli ve dolgun dalgalı saçlara doğuştan sahipseniz saç dalgalarının her zaman aynı kalmadığını bilirsiniz. Saç buklelerini belirginleştiren banyo sonrası saç krem ve spreylerini dalgalı saçlara önerebiliriz. Saçlarınız ıslakken saç kremini kullanırsanız dalgalarınız gün içinde daha canlı kalacaktır. Argan yağı ya da zeytinyağlı saç bakım maskelerini dalgalı saçlar haftada en az bir defa uygulamalılar.  Ahşap saplı küçük olan tarakları tercih ederek, saçlarınızı ıslakken taramaya özen gösterin. Saç uzmanları her zaman saçın ıslakken taranmasının saç kırılmalarını önlediğini söylemektedir.

Boyalı saçlara uygulanacak saç koruyucu fikirler 

Saçların kumral, kızıl, kahve ya da sarı hangi renkte olursa olsun boyalı ise uygulaman gereken bazı saç bakımı ürünleri olacaktır. Saçını boyadıktan sonra mutlaka saç derine ve rengine iyi gelecek uygun bir saç koruyucu krem kullanmalısın. Her markada bulunabilecek bir ürün olan boyalı saçlar için saç koruyucu kremlerini, saçlarını boyama sonrasında kullanman gerekir. Saç boyama sonrasında saçını saç derine ve rengine zarar vermeyen bir şampuanla nazikçe yıkaman gerekir. Saç, boyanma sonrasında hassaslaşır ve özenli bir bakım ister. 

Saçınızı boyadıktan sonra size en uygun boyalı saçlara uygun bakım şampuanını seçmeli, saçınız boyalı olduğu sürece bu şampuanı kullanmaya özen göstermelisiniz. Kıvırcık, dalgalı, düz saç ya da yağlı, kuru saç gibi birçok saç tipine özel boyalı saçlara uygun bakım şampuanlarını her kozmetik markasında bulabilirsiniz. Hangi ürünün size daha iyi geleceğini bilmiyor, piyasadaki binlerce üründen neyi alacağınıza bir türlü karar veremiyorsanız adana güzellik salonumuzdaki uzmanlarımızdan yardım alabilirsiniz.

Boyalı saçlarınızı düzleştirici, fön makinesi ya da maşa gibi makinelerin temasından uzak tutmanız saçınızı korumak açısından çok önemlidir. Eğer saç makinelerini kullanmak zorunda kalırsanız ısıdan koruyucu saç bakım ürünlerini mutlaka kullanmalısınız. Saç makinelerini kullanmadan önce saçınızı soğuk su ile yıkamanız daha iyi olacaktır. Güneşin zararlı etkilerinden saç diplerinizi ve saçınızı korumak için de güneşin UV ışınlarından saçı koruyan ürünleri tercih etmelisiniz. Saç aksesuarı olarak şapka kullanarak da güneşten saçlarınızı koruyabilirsiniz. 

Kepekli saçlara uygulanması gereken saç bakım maskesi

Saçın kepekli olması maalesef kişinin saç görüntüsünü kötü etkileyen bir durumdur. Sizde kepek sorunu ile uğraşıyorsanız bu kafa derisi problemine uygun ürünler kullanmalısınız. Her saç probleminin çözümü mutlaka vardır. Bağışıklık sistemini güçlendiren ve saç iltihabını azaltan bir saç bakımı maskesi kullanarak kepeklere elveda diyebilirsiniz. Limon ve limon suyu gibi maddelerin içinde olduğu saç bakım maskelerini kullanmanız kepeği azaltacaktır.

Her saç tipine uygun bitkisel yağlı saç maskeleri

Saçlarınız kıvırcık ise hindistan cevizi yağlı ya da avokado yağlı; saçınız dalgalı ise argan yağı ya da zeytinyağlı; düz saçlıysanız ballı ve sütlü; yağlı bir saça sahipseniz üzüm çekirdeği yağlı; kuru saçlıysanız argan yağlı; kepek sorunu yaşıyorsanız shea yağlı; kurumuş ve hasar görmüş saçlarınız varsa macadamia yağlı; kafa deriniz hassas bir yapıdaysa badem yağlı; saçınızı uzatmak için de zeytinyağlı maskeleri tercih ederek, gerekli saç bakımını ve vitaminini sağlamış olursunuz.

Saç bakımı için yapılacak herkesin bilmesi gereken uygulamalar

Isı ile şekillendirici aletlerden kullanıyorsanız ısıya karşı koruyucu saç bakımı ürünlerini mutlaka kullanın. Saçınızı sıcak suyla değil hafif ılık ya da soğuk suyla yıkamanız daha iyidir. Saç tipinize uygun bir tarak, şampuan, saç bakımı kremi, saç maskesi almalısınız. Havuza sıkça giriyorsanız tuz ve klordan dolayı boyalı saçlarınızın rengi değişebilir. Bunun için uygun bir renk koruyucu saç bakım ürünü kullanmayı unutmayın. 

Sağlıklı ve dolgun saçlar için 15 günde 1 saçınıza kil maskesi uygulayabilirsiniz. Saçlar ıslak olduğunda hassaslaşır. Saçınızı kuruturken yumuşak dokulu bir havluyla yavaşça kurutmayı tercih edin. Doğru beslenin ve stresten uzak durun. Saçlarınızın dolgun, canlı, güçlü ve sağlıklı olması ve bu halinin kalıcı kalması için yapmanız gereken, saçınıza uygun doğru ürünleri, uygun zamanlarda kullanmaktır. Saç ürünleri, maskeleri ve bakımları hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak, profesyonel yardım almak isterseniz adana güzellik salonumuzdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Adana Güzellik

Adana Güzellik güzellik adına her şey bu sitede. Protez tırnak çeşitleri, bay ve bayan lazer epilasyon, cilt bakımı kalıcı makyaj ve daha fazlası için sitemizden bilgi alabilirsiniz. Güncel fiyat ve kampanyalarımız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Don`t copy text!
Kapalı