Güzellik salonları

Makyaj ürünleri ile ilgili A’dan Z’ye bilinmesi gerekenler

Makyaj Ürünleri İle İlgili A’dan Z’ye Bilinmesi Gerekenler

Makyaj, yüzümüzü daha çekici bir hale getirmek ve yüz hatlarımızı daha çok belirginleştirmek için kullandığımız bir kavramdır. Makyaj, herkese farklı uygulanması gereken, kişinin saçları, yüz şekli, gözleri, dudakları ve yanaklarının durumuna göre hareket edilerek yapılması daha uygun olan bir işlemdir. Göz kalemi, eyeliner, fondöten, kapatıcı, göz farı, allık, ruj ve rimel gibi makyaj ürünlerini yüzümüze, doğru bir şekilde ve gerektiği kadar uygularsak doğru makyajı yapmış oluruz. Önemli olan makyajın yüzümüze uygun yapılması ve doğal yüz güzelliğimizi etkili bir şekilde ortaya çıkarmasıdır.

Makyaj ürünlerini alırken ve kullanırken dikkat edeceğiniz noktalar nelerdir?

Maskara: Hepimizin güzellik ürünlerinden olmazsa olmaz bir üründür, maskara. Maskara satın alırken doğru fırçayı aldığımızdan emin olmalıyız. İnce ve kalın fırçalı maskara çeşitlerinden, yoğun hacimli maskara kullanmayı sevenler kalın fırçalı bir maskara satın almalıdır. Siyah maskara her makyajda vardır ve her saç, göz ve ten rengine yakışan bir üründür. Kirpik kıvırıcı kullanıp, maskarayı sonra en çok 3 vuruşta sürün. İnce bir tabaka şeklinde yavaşça sürün. Daha fazla maskara sürer, 3 vuruştan fazlasını yaparsanız kirpikleriniz birbirine yapışacak ve hacimsiz görünecektir.

Makyaj fırçası: Makyaj fırçaları kişiye özel olmalıdır. Başkasına makyaj fırçanızı vermeyin, başkasının fırçasını da kullanmayın. Kiri kalıcı olan fırçalarınızı hiç kullanmayın. Makyaj fırçanızın her zaman temiz olduğundan emin olun ve haftada bir defa fırçanızı temizleyin. Sivri ya da geniş uçlu makyaj fırçası, yedirme fırçası, oval fondöten fırçası, kontür fırçası, aydınlatıcı fırça, açılı fırça, allık fırçası, far fırçası, farı dağıtma fırçası, kaş fırçası, pudra fırçası, büyük makyaj fırçası, eyeliner fırçası ve kapatıcı fırçası gibi birçok makyaj fırçası bulunmaktadır. Makyaj fırçası satın alırken kaliteli ürünleri seçmeye özen gösterin.

Kapatıcı: Cildinize renk düzenleyicisi sürdükten sonra gözünüzün altına kapatıcı uygulamaya dikkat edin. Aksi takdirde gözünüzün altındaki koyu renkteki halkaların belirginleşmesine neden olursunuz. Kapatıcı satın alırken fondötenden 2 ton daha açık bir renk seçin. Kapatıcı, yüzünüzdeki kızarıklık, pürüz, leke ve kötü görünümleri gizlemek için kullandığınız bir makyaj malzemesidir. Kapatıcı satın alırken boynunuza sürün ve renk testi yapın. Kapatıcıyı sürdüğünüz yer belli olmuyorsa doğru kapatıcıyı buldunuz demektir. Krem, kalem, stik kapatıcı çeşitlerinden size en rahat gelenini seçmelisiniz.

Far: Primer kullanırsanız farınız daha uzun süre dayanır. Toz göz farları, krem göz farları ve sıkıştırılmış toz göz farları gibi çeşitli göz farları vardır. Göz farları saten, ışıltılı ve mat olarak kullanılırlar. Buğulu göz makyajı yapacaklara tavsiyemiz, ışıltılı tonları değil de mat tonları kullanmanızdır. Göz şekliniz, kaş şekliniz ve göz renginize en uygun far renklerini belirleyerek, kaliteli ürünleri almaya özen göstermelisiniz. Göz farlarını kullanırken düz, açılı, kalem fırça gibi yaptığın göz makyajına uyumlu, istediğin makyaj şeklini yapmanda kolaylık sağlayacak bir fırça edinmeyi de unutmayın.

Dudak kalemi: Dudaklarının daha dolgun görünmesi için ve dudak makyajının daha kalıcı olmasını sağlamak amacıyla mutlaka dudak kalemi kullanmalısın. Koyu renkte bir ruj kullandığında dudak kalemi de kullanırsan mükemmel dudaklara sahip olursun. Dudak kalemleri rujunun dağılmasını da önler. Kullandığın rujun rengine uyumlu bir dudak kalemi seçmelisin. Dudak kalemini seçerken, rujunuzun renginden bir kat daha koyu olmasına dikkat edin. Bu durumda dudaklarınızın şeklini daha çok belirgin bir hale getirirsiniz.

Fondöten: Cildinize primer sürün ya da iyice nemlendirin. Ardından fondöten sürün. Fırça yardımıyla fondöten sürmek daha pratiktir. Fondöten satın alırken cildinizin renginden daha koyu tonları sakın tercih etmeyin. Kapatıcı olan ve ışıltılı bir görünüm katan fondötenler, günlük kullanıma uygun fondötenler, cilt rengini eşitleyen fondötenler, yüz yorgunluğunu gizleyen fondötenler, cilt parlamasını kapatan ve cildi mat gösteren birçok fondöten çeşidi vardır. Cilt tipinize ve renginize uygun bir fondöten seçmeye özen gösterin.

Aydınlatıcı: Toz, jel ve stick aydınlatıcılar vardır. Aydınlatıcı, cilde aydınlık ve parlaklık veren bir makyaj ürünüdür. Yüz şekline, tipine ve rengine uygun bir aydınlatıcı satın almalısın. Aydınlatıcıyı yüzüne aşağıdan yukarıya doğru hafifçe sürmelisin. Fırçaya koyduğun ürünü hafifçe üfleyerek sürersen daha iyi bir şekilde sürersin ve koyu bir görüntü de oluşmaz. Aydınlatıcı, burun kemiği üzerinde, çene ve iki kaş ortasında v şeklini yaratacak şekilde, elmacık kemiği üzerinde uygulanır. Yüzünüzde büyük gözenekleriniz varsa elmacık kemiklerinize aydınlatıcı sürmemenizi öneririz. 

Kontur: Yüzünüzde gölge ve ışık ile makyaj hilesi yaratmak isterseniz kontur kullanabilirsiniz. Yüzün yan kısımlarına yani yanakların alt bölgesine, burun ve dudak arasında kalan bölgeye sürebilirsiniz. Yüz konturlama işlemi, yüzdeki bazı kısımları aydınlatmak, bazı kısımları gölgelendirmektir. Bu işlemleri uygulayarak yüz hatlarınınızı öne çıkarabilir, geriye itebilir ya da belirgin bir hale kolayca getirebilirsiniz. Kontur fırçalarını ve paletini kaliteli almalı, yüz hatlarınızı belirginleştirecek doğru şekli bu ürünlerle yaratmalısınız. 

Kaş kalemi: Kaş kalemi ya da diğer adıyla kaş farı, kaşı ince olan ya da kaşında boşluk olanların kullanması gereken bir üründür. Bir ucunda fırça diğer ucunda da tarak olan kaş kalemlerini tercih ederseniz daha pratik olur. Kaş şeklini vermek için tarak gerekir ve tarak ile birlikte kalemin aynı üründe olması işinizi daha kısa sürede bitirmenizi sağlayacaktır. 

Buğday tenli ya da esmer tenliyseniz kaş kalemi olarak siyah rengini kullanmayın. Kumral ya da sarışın olanlar saç renginden 2 kat daha koyu bir kaş kalemi kullanmalılar. Makyaj ürünlerini alırken ve kullanırken bu noktalara dikkat ederek alırsanız size birçok yarar sağlayacaktır. Makyaj ve makyaj ürünleri hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz adana güzellik salonumuzdan bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Adana Güzellik

Adana Güzellik güzellik adına her şey bu sitede. Protez tırnak çeşitleri, bay ve bayan lazer epilasyon, cilt bakımı kalıcı makyaj ve daha fazlası için sitemizden bilgi alabilirsiniz. Güncel fiyat ve kampanyalarımız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu