Adana Saç Modelleriçalışmalar

Kına gecesi saç modelleri

Kına Gecesi Saç Modelleri

kına gecesi saç modelleri
kına gecesi saç modelleri

Kına gecesi saç modelleri, Türk kadınları için düğün saçı kadar önemlidir. Bazı kadınlar gelin başına göre daha sade modeller tercih ederken, bazıları en az bir gelin havasında abiye saç modelleri ile hazırlanır geceye.

Kına gecelerinde genellikle daha geleneksel, işlemeli ve pırıltılı kıyafetler tercih edilir. Buna rağmen saç modellerinde iddialı tasarımlar ve aksesuarlardan da vazgeçilemez.

Bu organizasyonlarda, maşalı saç modellerinin kullanımı oldukça yaygınken, topuz saç modelleri ve düz saç modelleri de en çok tercih edilen seçenekler arasındadır. 

Kına saçı seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Kına gecesi de düğün gecesi gibi hep hatırlanacak ve resimlerle yıllarca arkadaşlarımıza, akrabalarımıza hatta çocuklarımıza göstereceğimiz bir gecedir. Haliyle güzel ve şık görünmek isteriz.

Düğün saç modelleri gibi kına saçı da öncelikle yüz şeklimize uygun seçeceğimiz bir model olmalıdır.

Yüzümüz yuvarlak ise, kenarlardan birer tutam saç bırakarak daha ince uzun bir görüntü verebilir, alnımız genişse perçem kestirebiliriz. Kalp yüz denilen yüz türleri için üstten kabarık modeller güzel bir göz illüzyonu  sağlayarak daha kusursuz bir görünüm oluşturacaktır.

Uzun yüz şekline sahip hanımların yüzlerini geniş gösterecek modeller seçmeleri daha uygundur.  Özellikle yanlardan bol bırakılarak saçı hacimli ve yüzü enine geniş gösterecek dağınık topuz modelleri tercih edilmeli, açık saç modelleri ise yüzü daha çok kapatabileceği için olabildiğince düşünülmemelidir.

Mekana göre model seçimi nasıl olmalıdır?

Kına organizasyonunun yapılacağı mekan ve konsept, bir bakıma gecenin kültürünü belirlemektedir. Gece bazı çiftlerin tercihine göre modern ya da alaturka konseptte olabilir. Alaturka, yani daha geleneksele yakın organizasyonlarda genellikle bindallı giyildiği görülür. Bu kıyafetleri tercih eden gelin adayları daha çok salık ve maşalı saç modelleri tercih etmekte, ve taçlı ve taşlı süslemeli saç aksesuarları ile görünümlerini tamamlamaktadırlar.

Otellerde ya da benzeri mekanlarda düzenlenen kına gecelerinde ise daha çok mini bir düğün havası verilmekte ve daha modern toplu veya açık saç modelleri tercih edilebilmektedir.

Günümüzde birçok farklı ve yeni konseptlerde kına geceleri düzenlenmektedir.

Eskiden kına geceleri daha hüzünlü, gelinin ve ailesinin yanı sıra nerdeyse tüm yakınların ağladığı, bir nevi veda gecesi gibi geçerdi. Şimdilerde ise çiftler kına gecelerini daha çok eğlence odaklı olmak üzere, farklı ülke ve geleneklerden esinlenen konseptler tercih etmektedirler.

Hint konseptli kına geceleri, sanıyoruz son zamanlarda en çok moda olan organizasyonlar arasında sayılabilir. Hint kıyafetleri ve müzikleri kullanılan gecede, çiftler, hatta gelinin arkadaşları hazırladıkları hint dansı koreografileriyle geceyi eğlenceli hale getirmektedirler.

Roman konsept denilen, halk tabiriyle çingene stili ise yine hint teması gibi renkli, şarkıların eğlenceli seçildiği ve aksesuar olarak bol bol çiçek kullanılan organizasyonlardır.

Bir diğer sık kullanılan tema olan Osmanlı konsepti seçen aileler, geleneklerimize daha yakın, aynı zamanda oldukça görkemli, bol işlemeli detayların kullanıldığı bir mekan hazırlarlar. Gecede bolca Osmanlı şerbetleri, lokumlar, tatlılar ikram edilir. Kıyafet ve dekorasyonlarda ise bolca bordo renk ve yaldız işlemeler kullanılır.

Bu temada kullanılan saç modellerinde, çoğunlukla pırıltılı, sultan tacını andıran büyük taçlar, bol taşlı aksesuarlar kullanılır. Gösterişten ve ışıltıdan taviz verilmez.

Rahatlık mı şıklık mı?

Kadınlar olarak aslında şıklığımızı ve güzelliğimizi her şeyden önde tutarız. Çoğu zaman ne kadar rahat olduğumuzdan daha çok, nasıl göründüğümüz önemlidir. Düğün, nişan, kına ve doğum günü gibi baş rolünde bizim olduğumuz gecelerde bu kaygı daha da öne çıkmaktadır.

Buna rağmen bu tür organizasyonlar ülkemizde hareketli geçmektedir. Diğer birçok Anadolu şehrinde olduğu gibi Adana’da da kına geceleri saatlerce dans edilen, halay çekilen gecelerdir ve bazen gelin adaylarımızın saçları bu harekete dayanmamakta ve erken bozulmaktadır.

Bu durumu olabildiğince önlemek için saçlar ya açık kullanılmalı, ya da sağlam ve uzun dayanan örgü ve topuz saç modelleri tercih edilmelidir.

Adana Güzellik

Adana Güzellik güzellik adına her şey bu sitede. Protez tırnak çeşitleri, bay ve bayan lazer epilasyon, cilt bakımı kalıcı makyaj ve daha fazlası için sitemizden bilgi alabilirsiniz. Güncel fiyat ve kampanyalarımız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu