Adana manikür pedikür

Manikür nedir

Manikür Nedir?

manikür nedir
manikür nedir

Manikür, el ve tırnak bakımı için hayatımızda vazgeçilmez bir unsurdur. Kadın erkek fark etmeksizin yapılmalıdır. Yapılması uzmanlık gerektirmektedir. Yanlış manikür uygulamaları, derin et kesilmeleri sonucu ellerde morluk, kan kaybına bağlı uyuşma, et kopması ve damar yırtılması gibi ciddi durumlar ortaya çıkarmaktadır bu sebeple hijyenik ortamda dikkatli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Kuaföre gitme imkanı olmayan kişiler manikürlerini evde kendileri de yapabilmektedirler. Tırnak batmaları, egzama gibi sorunlarla karşılaşmamak için manikür mutlaka önemsenmelidir.

Manikür, el bakımı sırasında tırnak kenarları ve el yüzeyinin daha iyi bir görünüme kavuşması için yapılan işleme denmektedir. Tırnak kenarlarındaki ölü etlerin tırnaktan ayrılması işlemi olan manikür, yapılırken acı duyuluyorsa yanlış yapılıyor demektir. İşlem uygulanırken kişi acı duyuyorsa tırnak kenarındaki kılcal damarlar kesilmiş ve bu damarların kanaması başlamıştır. Günümüzde manikür setlerine ulaşmak herkes tarafından mümkün olduğundan dolayı tekniği öğrenildiği takdirde isteyen herkes evde kolayca manikür uygulaması yapabilmektedir.

Manikür Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde birçok farklı manikür çeşidi kullanılmaktadır. Manikür çeşitleri denildiği zaman; tırnak şekillendirme, uygulama yöntemi ve oje teknikleri incelenmektedir.

Manikür Uygulama Şekilleri

Manikür işlemi genellikle belli bir rutinle uygulanmaktadır. Birkaç damla limon sıkılmış ılık suyun içerisinde eller bir süre bekletilir. Bu işlemin ardından, yumuşayan ellerdeki partiküller uzaklaştırılır ve tırnak üzerinde bulunan uzamış etler dikkatlice kesilir. Daha sonra tırnaklara istenilen şekil verilerek oje uygulamasına geçilir.

Günümüzde bu uygulama biçimi dışında kullanılan farklı manikür tipleri de bulunmaktadır. En sık kullanılan manikür tiplerinden biri ise spa manikürüdür. 3 farklı kitle uygulanan bu yöntemde kişi ihtiyacı olan kiti seçer ve uygulatır.

Kullanılan diğer bir yöntem ise sauna yöntemidir. Bu uygulama kişiye özel tek kullanımlık keratin eldivenler kullanılarak yapılmaktadır. Manikür uygulamasını yaptıracak kişinin tırnak diplerine masaj yapılır ve eller bu özel saunada bekletilir. Halk arasında su içinde dinlendirme yöntemi olarak da bilinmektedir. Bekleme işlemi sonrası yumuşamış tırnak etleri, portakal çubuğu ile itilir ve pens ile temizlenir.

Sütlü manikür ise henüz yaygınlaşmış bir manikür türü değildir. Bu yöntemde besleyici yağların karışımlarının bulunduğu sütlü manikür suyunda tırnaklar yumuşar ve tırnakların beslenmesi sağlanmaktadır.

Tırnak Şekillendirme Yöntemleri

Tırnak şekillendirilmesi yapılırken lale, oval, badem gibi birçok yöntemden manikür yapılacak kişinin el ve tırnak yapısına en uygun olan seçilmelidir.

Orta uzunlukta ve tırnağın uç kısmı keskin bir şekilde düz olan tırnak yapısına kare tırnak denilmektedir. Kare oval tırnak ise yuvarlak kenarlıdır. Eller bu tırnak biçiminde daha uzun ve ince görünür. Uzun tırnak seven kişiler için bu tırnak biçimi oldukça uygun olmaktadır.

Yuvarlak tırnaklar, tırnağın üst kısımları törpü aracılığıyla yuvarlatılarak yapılmaktadır. Yuvarlak kare tırnaklar ise tırnağın üst kısmı düz kalacak şekilde yan taraflar yuvarlatılarak elde edilmektedir. Kısa veya orta boy modellerde yuvarlak tırnaklar sıkça tercih edilmektedir.

Stilletto tırnak modeli ise günümüzün en iddialı modellerinden biri sayılmaktadır. Sivri ve uzun tırnaklarla elde edilen bu tırnak, birçok ünlü tarafından da kullanılmaktadır. Günlük kullanıma elverişsiz olmasından dolayı, genellikle takma tırnak kullanılarak stilletto tırnak modeli elde edilmektedir.

En doğal tırnak modellerinden biri olan lale tırnaklar ise genellikle uzun parmaklara sahip kadınlarda doğuştan bulunmaktadır. Küçük bir törpü işleminin ardından kişiler bu görünümü elde edebilmektedirler.

Sivri tırnaklar da stiletto modeli gibi iddialı modeller arasındadır. Bu yöntem de günlük kullanıma elverişsizliğinden dolayı genellikle takma tırnaklarda tercih edilmektedir.

Düz tırnaklar her boyuttaki modellerde uygulanmaktadır. Kullanan kişinin tırnaklarına doğal, duru ve temiz bir görünüm vermektedir.

Manikür Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Manikür yapılırken etlerin parçalanmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir.Bu yüzden tırnak eti iyice yumuşayana kadar ılık su içinde bekletilmelidir.
  • Manikür yapılırken makas tırnak etini derin bir şekilde keserse ve kanama oluşursa derhal kolonyalı pamuk ile müdahale edilmesi gerekmektedir.
  • Manikür aletleri kişiye özeldir, sarılık, AIDS gibi hastalıklar manikür ile kolayca bulaşabileceğinden dolayı uygulama yapılmadan önce aletlerin yeterince sterilize edildiğinden emin olunması gerekmektedir.
  • Manikür öncesi ve sonrası ellerin yıkanması hijyen açısından oldukça önem taşımaktadır.
  • Manikür işlemi sonrası tazelenen et hava almaya başladığı için hemen oje sürmekten kaçınılmalıdır.
  • Manikür makası oldukça sivri uçlu bir alettir, kullanılırken eğimli tutulması önemlidir. Düşürülmemeli, iyi korunmalı ve hijyenik ortamlarda saklanmalıdır.
Daha Fazla Göster

Adana Güzellik

Adana Güzellik güzellik adına her şey bu sitede. Protez tırnak çeşitleri, bay ve bayan lazer epilasyon, cilt bakımı kalıcı makyaj ve daha fazlası için sitemizden bilgi alabilirsiniz. Güncel fiyat ve kampanyalarımız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Don`t copy text!